Fulbright pomocníci v Oregon Food Bank

Abych své příspěvky navzájem trochu neutralizoval a vyzdvihl také nějaká pozitiva místní americké kultury, vrátím se, jak jsem slíbil, zpět do Portlandu, kde jsem zažil zatím jeden z nejinspirativnějších pár dní, co jsem tady v Americe. Součástí nabitého programu semináře uspořádaného pro Fulbright stipendisty byla také dobrovolnická pomoc v místních komunitách a prospěšných organizacích. Jako vždy mám více štěstí než rozumu a omylem jsem propásl svou skupinu, která se vydala pomáhat do místní školy uklízet zahradu, a tak jsem se připojil k mnohem zábavnější skupině, která jela pomáhat do Oregon Food Bank. Velice se mi líbil nápad vzít Fulbright studenty z přednáškových sálů na čerstvý vzduch a zapojit je do dobrovolnické práce. Člověk tak více pozná místní komunitu a získá nezapomenutelnou zkušenost.

food_1
Tato banka pomáhá lidem, kteří se například kvůli dlouhodobé nezaměstnanosti dostali do tíživé životní situace a nemohou si jídlo dovolit a proto trpí hladem. Budova banky zevnitř vypadá jako jedno velké skladiště naplněné jídlem až po střechu. Naším úkolem bylo na páse přebrat všechno získané jídlo, naskládat do krabic, zvážit, označit a uložit.

food_2
Skoro dva roky jsem kraloval jedné dobrovolnické organizaci, tak mám s dobrovolničením své bohaté zkušenosti, ale přijde mi, že tady v USA být dobrovolníkem tak nějak více frčí, a jak jsou Američani kapitalisti každým coulem, tak se umí semknout a makat zadarmo pro druhé. Je to podle mě součástí jejich života v komunitách a přirozeností se slučovat. U nás je to tak nějak pokřiveno z dob, kdy dobrovolnictví bylo přibarvenou rudou ideologií a centrálním řízením, takže lidi brigády po práci na společném už tak netáhnou. Také jsem si všiml, že se do dobrovolnických akcí v Americe zapojuje více čilých seniorů, kteří si během svého aktivního života vydělali dost, aby na stará kolena mohli dobrovolně dělat to, co je baví a myslí si, že pomůže ostatním.

food_4
Při dobrovolnické práci si člověk připadá užitečný a světu prospěšný. Práce v partě dobrovolníků, kterou spojuje týmový duch, je zábava. I mě se práce v Oregon Food Bank velmi líbila a krom dobrého pocitu jsem si za odměnu odnášel i dobrou náladu. Jak nám šla práce od ruky, se můžete podívat zde:

Publikováno v Česky, USA, Videa

Článek není možné komentovat.