Přemýšlíte, že byste se pustili do podnikatelského ringu a udělali se sami na sebe? Chcete začít podnikat? Tak si asi kladete otázku, jak s podnikáním začít a co je vše pro začátek podnikání potřeba?
Skoro v každé podnikatelské příručce se dozvíte, co to podnikání je a co k tomu formálně potřebujete. Najdete tam také rozdíly mezi různými formami podnikání a dozvíte se odpověď na otázku, zda je lepší s.r.o. nebo OSVČ. Nebudu psát další příručku, ale naopak bych se chtěl zaměřit na to, jak je nutné si na začátku každého podnikání nastavit hlavu. Chcete-li to moderně: jaký musíte mít mindset, abyste mohli podnikat.
Jak začít s podnikáním?
Během mé praxe jsem se mnohokrát setkal s dotazem: „Rád bych začal podnikat, jen nevím v jakém oboru. Můžete mi poradit? Co bych mohl dělat? Kde se dají vydělat rychle peníze?“
Co myslíte? Je to správný přístup k začátku podnikání? Je jen vidina rychlého vydělávání peněz ta správná motivace pro začátek podnikání? Ano, cílem každého podnikání je zisk, ale ne vždy je to pro všechny podnikatele ten hlavní motivátor proč se do podnikání pustili. Než začnete vymýšlet, kde se dá zbohatnout, začněte u sebe. Co umíte? V čem jste dobří? V čem máte zkušenosti? Co vás baví dělat?
To jaký si zvolit obor podnikání se velmi liší podle toho, jaké máme koníčky, vzdělání, kontakty a také co vás baví a v čem máte konkurenční výhodu. Musíte se totiž připravit na to, že dříve nebo později nastane moment, kdy vlastní podnikání bude extrémně těžké, a pokud nebudete milovat to, co děláte, můžete to velmi snadno vzdát. To vy musíte nejlépe vědět, co vás baví, v čem jste nejlepší na světě a co byste chtěli dělat do konce svého života. Musíte přesně vědět, do čeho se chcete plnou parou pustit, a že vám ta pára nedojde v prvním větším převýšením.
Nebude to snadné, ale ten správný podnikatelský záměr musíte někdy prostě vysedět. Dříve nebo později to přijde samo. Jen musíte mít otevřenou čakru, dívat se okolo sebe a samo vám to cvrkne do nosu. Je to jako s láskou. Když je to ta pravá láska, tak to prostě poznáte.
Proč vlastně?
Zeptejte se sami sebe, proč vlastně chcete podnikat? Buďte k sobě upřímní a zamyslete se nad tím pravým důvodem. Svazuje vás zaměstnání a chcete o svém dalších osudu rozhodovat sami? Jste podnikatelský typ, který chce změnit svět? Dříme ve vaší hlavě skvělý podnikatelský nápad? Kde a proč vidíte podnikatelskou příležitost? Umíte nějaké řemeslo a chcete se udělat pro sebe? Nebo vás jen láká vidina snadno vydělaných peněz? Nevyděláte si náhodou v jiném zaměstnání více a s menší námahou?
Mám firmu, jsem tedy podnikatel! Opravdu?
Vlastnictví eseróčka s korunou jako základní kapitál z vás ještě podnikatele nedělá. Ani ještě mokrý živnosťák neznamená, že jste velkopodnikatel. Podnikatelem se stanete, až získáte první zákazníky a vyděláte první peníze.
Navíc nepsané podnikatelské pravidlo říká, že je dobré si založit firmu nebo mít živnostenský list, až to bude opravdu nutné. Na samém začátku tedy až tolik neřešte, zda budete s.r.o. nebo OSVČ, ale opravdu se zaměřte na samotný podnikatelský nápad nebo záměr a hlavně na vlastní podnikatelskou motivaci. Některé podnikatelské záměry můžete ze začátku dělat nezištně nebo jen v malém rozsahu a zjistit, zda to vůbec funguje nebo ne. Až to budete muset zoficiálnit a přiznávat, rozhodněte se, jakou formu svému podnikání zvolíte.
Podnikání si vyzkoušejte nanečisto
Pokud si tedy chcete například otevřít pekárnu, začněte péct doma pro své sousedy, známé a kamarády. Umožní vám to si potenciální zákazníky velmi dobře otestovat. Uděláte si průzkum trhu, zda jim vaše výtvory opravdu chutnají a zeptejte se jich, kolik by za ně byli ochotni zaplatit. Kamarádi a rodinní příslušníci vám možná řeknou, že vaše buchty jsou k nezaplacení, ale i tak budete mít aspoň nějakou zpětnou vazbu a představu. Dále budete mít příležitost vypilovat své recepty, zjistit, které příchutě jsou nejoblíbenější, které nikomu nechutnají, a nastavit správnou cenovou politiku.
Zavázat se živností
Na druhou stranu je pravdou, že pro některé aktivity budete potřebovat živnost a firmu hned od začátku. Například kavárnu nebo restauraci si asi hned tak neotevřete, protože se jedná o vázanou živnost, a na to je potřeba mít nějaké vzdělání a praxi. Co je pro jaký obor podnikání potřeba a co ne, si musíte nejdříve dobře nastudovat. Průzkum trhu a podnikatelský plán by měl být tedy jednou z prvních součástí vašeho podnikatelského plánu. Právě díky podnikatelskému plánu si můžete vše nejdříve naplánovat, vyzkoušet a připravit na papíře. O podnikatelském plánu je ještě rozepíši detailně v dalším článku.
Pustíte se do podnikání sami, nebo se opak s někým spojíte?
Říká se, že ve dvou se to lépe táhne, ale mnoho úspěšných podnikatelů současně říká, že ideální je lichý počet společníků a tři je už moc. Takže si hned v začátku podnikání dobře rozmyslete, zda do podnikání půjdete s někým nebo zda se budete spoléhat jen sami na sebe. Bohužel, i já jsem byl svědkem toho, kdy se milostné dvojice kvůli podnikání rozešly nebo neshody v podnikání rozdělily nerozlučné kamarádské dvojice. Dobře si tedy vybírejte případně parťáky do podnikání.
Ale na druhou stranu věřím, že pokud vše na začátku správně nastavíte, není nic krásnějšího než se ve své práci potkávat s kamarádem z dětství, nebo s drahou polovičkou sdílet společnou kancelář.
Podnikejte podle plánu
Kromě pochopení vlastní motivace a zvolení oboru podnikání je důležité si také ujasnit strategii. K tomu také každému začínajícímu podnikateli slouží podnikatelský plán nebo moderně anglicky business plan, ve kterém byste si měli ujasnit svůj podnikatelský záměr a zjistit, zda je proveditelný a za jakých podmínek.
Až s podnikáním začnete, nic nepůjde podle plánu, ale už při jeho psaní můžete narazit na překážky, které jste během snění o podnikatelské kariéře vůbec neviděli. Tím, že začnete díky podnikatelskému plánu podnikat na papíře, budete mnohem lépe připraveni na to, co vás čeká v opravdovém podnikání.
O podnikatelském plánu se ještě rozepíši podrobněji v mém příštím článku na tomto blogu. Sledujte mě, nebo se přihlaste k odběru novinek a každý nový článek vám přistane přímo do vaší emailové schránky. Kromě podnikání píši také o věcech, které se mi honí hlavou a týkají se zejména běžných životních situací, rodinných vztahů, výchovy potomstva a cestování.