Jim Beam: Výzkum rodinného podnikání s příchutí burbonu

V sobotu 29. 6. 2013 jsme s krajankou Maruškou a jejím americkým manželem Jonathanem vyrazili na výlet do palírny Jim Beam. Oba jsem je poznal na mezinárodním pikniku a byl jsem za jejich milou společnost opravdu vděčný.

01458495494969594

Palírna je vzdálená od Louisville asi 40 minut nedaleko města Clermont jízdy autem a byla na mém seznamu věcí, které jsem chtěl v USA vidět. Jelikož nedisponuji autem a všude se dopravuji pouze na kole, byl jsem rád, že jsem se s nimi mohl strávit hezký den a svůj úkol splnit.038484984984949

Návštěva palírny se také hodila do mého výzkumu týkajícího se rodinných firem a nástupnictví, jelikož tato rodinná firma přežila období prohibice a je v současné době řízena již sednou generací rodinné dynastie.

590484949497
Prohlídková trasa v palírně Jim Beam byla otevřena poměrně nedávno. Předtím prý kvůli bezpečnosti nebylo možné do provozu pouštět veřejnost a vedení se rozhodlo palírnu zpřístupnit až po nákladných úpravách a vytvoření interaktivní prohlídkové trasy. To se jim opravdu povedlo a z prohlídky udělali show Američanům vlastní.029494494594949949

V České republice jsem již navštívit několik pivovarům a nakoukl jsem i k Jelínkovi ve Vizovicích, ale nikde jsem se nesetkal s takovým vřelým přivítáním, jako tady. Návštěvníci si hned na začátku trasy mohli přihodit kukuřici do tanku, naplnit dubový sud, vypustit burbon ze sudu, vypláchnout prázdné lahve a vložit je do plnícího pásu.

Byl fascinován tím, že kdykoliv jsme v provozu potkali nějakého řadového zaměstnance, uvítal nás širokým úsměvem a někteří na nás dokonce radostně mávali. Naopak, když u nás zavítáte někam do provozu, všichni zaměstnanci se tváří, jako by neexistovali a že je návštěvníci spíše ruší od práce.

026495294956459
Prohlídla, končila v obrovském skladu natřeném na černo, kde dubové sudy zrají několik let, předtím, než budou být moci stáčeny do lahví nejrůznějších velikostí. Každý návštěvník z těchto lahví mohl také ochutnat dva vzorky (jelikož prý zákon nepovoluje více) v degustačním domku, nebo si koupit všemožné suvenýry s Jim Beam logem.

Také bych chtěl zdůraznit, že v Kentucky neříkají „whisky“, ale zásadně, jen „bourbon“ a podle místního zákona můžete alkohol nazývat bourbon pouze tehdy, pokud:

  • Obsahuje více než 51 % kukuřice
  • Je vyroben v USA
  • Má na vstup a na výstupu určité množství alkoholu v jednotkách, které si nepamatuju
  • Zraje v sudech, které mohou být požity pouze jednou

03249494949295

Publikováno v Česky, Foto, USA, Videa

Článek není možné komentovat.