Přestože Threads, nejnovější aplikace a sociální síť ze stáje Meta je tu s námi už nějakou dobu, najdou se stále jedinci, kteří jsou touto sítí nepolíbeni. Většinou hned v prvním vláknu se ptají, k čemu vlastně ten Threads je a jak to na vláknech funguje.
V tomto článku vám tedy vysvětlím, k čemu vlastně ty Threads podle mě jsou a jak jsem po nějakém čase používání této aplikace zjistil, jak to na nich asi funguje.
Po neúspěšném pokusu se stát internetovou celebritou, kdy jsem přestal psát svůj blogísek, nenatáčel videa na YouTube nebo se dostatečně neobnažovat na Instagramu, mě Threads díky zaměření na text docela baví. Jelikož jsem nikdy nepoužíval Twitter, nemám srovnání, ale díky svému načasování se dá zcela jistě říci, že Threads je Markovoou odpovědí na Elonovi veletoče s Twitterem, ze kterého se nakonec stalo X.
Je Threads Facebook v plenkách?
Threads je zatím zcela bez reklam a hodně lidem to připomíná začátky Facebooku, kdy si na profil každý píše, co chce a co se mu právě honí hlavou. Také se zde lidé pokoušejí seznamovat a navazovat nová přátelství. Jak moc je to efektivní, nedokážu posoudit.
Protože Threads je dost silně propojeno s Instagramem, tak se sem hned ze začátku přelili Instagraměři nebo YouTubeři, kteří při vzniku sítě trpěli tzv. FOMO (strach ze zmeškání). Vstup Instagramerů mě docela štve, protože na Threads jen kopírují fotky a videa odjinud, které mě většinou chytnou. Přes náplavu videí, meméček a fotek se na Threads ztrácí ten text, diskuze a názory, které tu osobně hledám.
Vycvičte si algoritmus
Ze začátku nějakou dobu trvá, než si vyladíte algoritmus, který se naučí vám zobrazovat obsah, který se vám líbí nebo by se vám mohl líbit. Aplikace vám možná bude ukazovat jen ufňukance a věčné stěžovatele na život, nebo ty, co schválně píší kontroverzní příspěvky a chtějí tak zvýšit svůj dosah. Také se tu objevují věčné otázky, na které lidi rádi odpovídají. Zda je to dlouhodobě udržitelné a zda to bude sledující bavit, je otázkou.
Má to dosah, ale co s tím?
Musím se přiznat, že jsem to také zkoušel, ale tato honba za dosahem mi docela začíná vadit a postupně se tomu snažím vyhýbat. Byl bych radši, kdyby se na Threads nějak počítala skutečná hodnota vlákna. Líbilo by se mi, kdyby třeba lidé hodnotili, jak je ten příspěvek zajímavý, bez nutnosti jej komentovat a reagovat na prvoplánovitě kontroverzí vlákna. Nevím, co je však pro algoritmus víc – zda srdíčko nebo počet komentářů. Mezi moje „nejúspěšnější“ vlákna patří vlákno o rozhovoru s bezdomovcem. Sám nevím proč, ale lidi to oslovilo.
Pokud s touto appkou začínáte, chce to vydržet a časem to bude lepší. Své preference na Threads upravíte tím, koho na Threads sledujete, k jakým příspěvkům napíšete komentář a čemu dáte srdíčko. Jediná možnost zjistit, jak Threads funguje a k čemu to je, je tuto aplikaci začít používat a spoluvytvářet.
Velikost myšlenky nebo dosah?
Doufám, že se tu bude časem více dařit těm, co mají hodnotné myšlenky a příspěvky, než jen ten prvoplánovitý obsah pro dosah. Dejme Threads šanci a vytvořme si to tu podle sebe. Jaké Threads budou, můžeme svou aktivitou ovlivnit a spoluvytvářet také my. Sám jsem zvědav, co z toho nakonec bude a kam se Threads časem posune.
Neustále si kladu otázku, zda se ta vlákna nakonec prosadí nebo se časem zpřetrhají a dopadnou jako kdysi Google+. Podle mě může Threads částečně těžit z propojení s Instagramem, ale na druhou stranu to může být také nevýhoda, jelikož uživatelé Instagramu a Threads jsou dost rozdílní a nepotkávající se ve formě, jakou tvoří a konzumují obrazový nebo psaný obsah.
Mě na Threads baví, že si mohu praskat své sociální bubliny a nahlédnout, jak to funguje jinde a zjišťovat, jak určité věci vidí lidé z jiného sociálního a kulturního prostředí. Pokud vás zajímá, jaká témata se snažím každý den otevírat, sledujte mě.