Země je malá, ale kam jinam?

Během letu z Portlandu přes Mineapolis do Louisville si v hlavě hodnotím uplynulé čtyři dny nabité skvělým programem semináře pro Fulbright studenty týkajícího se Social Entrepreneurship. Při letu nad oblaky se mnou cloumají nejen občasné turbulence, ale hlavně nadšení a další motivace k budování lepšího světa. Díky těmto pár dnům jsem poznal, že naše modrá planeta je opravdu malá, a až si s nadsázkou říkám, co budeme dělat, až si ji celou zaneřádíme odpadky, protože vlastně nemáme kam jinam jít! Proto bychom se jako obyvatelé jednoho domu měli společně domluvit a učinit planetu Zemi lepším místem pro život bez válek, rasizmu a utrpení.

2013-04-07 14.28.32O tom, jak je svět malý, jsem se znovu přesvědčil, když jsem na letišti v Portlandu čirou náhodou potkal profesora z univerzity Louisville, za kterým jsem měl v plánu v pondělí po svém návratu zajít. Dokonce mě odvezl v Lousville z letiště domů, takže jsme to rovnou probrali a zítra se může v klidu soustředit na finále basketbalového turnaje univerzitních týmů.

Ale hlavní setkání v Portlandu se točilo okolo Fulbright stipendistů, kterých se nás ze 75 zemí sešlo přes 150! Poprvé v životě jsem tak mohl nad večeří diskutovat s chlapíkem z Afghánistánu o ruské a americké invazi, u snídaně jsme si s opravdovými Afričany z Burkina Faso a Keni „postěžoval“ na rasizmus a velmi zajímavá se také rozvinula diskuze se slečnou z Bulharska okolo problémů ČEZu. Nejvíce času jsem však trávil s „vydařenou libanonskou partičkou“. Užil jsem si s nimi hodně zábavy a díky nim byl můj pobyt jak z filmové pohádky. Šeherezádě jsem vyprávěl o svém osudovém setkání se současnou tureckou přítelkyní, na společném sociálním projektu spolupracoval s V jako Vendetou a o zábavu se nám všem postarali „princezna“ Diana s Mohamedem.

2013-04-05 10.45.24Až na chvilku přestanu létat z jednoho konce Ameriky na druhý, chci se ve svých dalších příspěvcích ještě několikrát do Portlandu na uplynulý seminář vrátit a podělit se s ostatními, co jsem se dozvěděl o Social Entrepreneurship, jak jsem jako dobrovolník pomáhal ve Food Bance a také jak moc byla kulturně zajímavá večeře u amerického hostitele.  Teď se však zas musím připravit na další konferenci v Severní Dakotě, kam si doufám jedu pro cenná data pro svůj výzkum zaměřený na rodinné podnikání.

Publikováno v Česky, USA

Článek není možné komentovat.