Americké Velikonoce

Během uplynulých Velikonočních svátků se mě hodně lidí z Čech i ze světa ptalo, jak vlastně vypadají americké Velikonoce. Musím se hned na začátku přiznat, že kdyby mi přátelé a rodina nepřáli k Velikonocům, tak bych si ani nevšiml, že nějaké Velikonoce jsou. V obchodě jsem sice zaznamenal čokoládová vajíčka v akci, ale není to takové šílenství, jako u nás v České republice. Louisville totiž právě zažívá úplně jiné šílenství, kterému říkají „March Madness“. Jedná se o každoroční březnový basketbalový turnaj univerzitních týmů, ve kterém proti sobě v pavouku hrají ty nejlepší týmy z uplynulé sezóny. Univerzitní tým s Louisvillu se probojoval do „Final Four“, kde jsou poslední 4 týmy, které se utkají o titul.

IMG_2318
Přestože jsem úplný neznaboh a byl jsem se určitě ze zvědavosti podívat ve více mešitách než kostelech, rozhodl jsem se využít příležitosti a v neděli podvečer jsem se vydal do místního amerického kostela, abych se na vlastní oči podíval, co ty Američani na Velikonoce provádění a zda aspoň v kostele na mě trochu zavane atmosféra Velikonoc.
Americký kostel se od našich prastarých svatyň podstatně liší. Hned co mě překvapilo na úvod, byly vstupní dveře, jako do supermarketu a v předsálí informační pultík podobný hotelové recepci. V sále už probíhalo kázání, které pronášel chlapík v džínách a rozepnutém saku. Kdybych z kontextu nepochopil, že mluví o Ježíšovi a božské lásce, mohl bych si snadno představit, že prodává hrnce na předváděcí akci pro důchodce. Usadil jsem se do pohodlných sedaček a ve vyhřátém moderním sále se zaposlouchal do jeho slov. Chlapík kázal docela přesvědčivě, a aby dodal svým slovům na důrazu, pokaždé když citoval z knihy, tak se za ním na velkém plátně objevil onen citát.

Nejlepší na celé návštěvě kostela byla asi závěrečná společná modlitba, která mi spíše připomínala pop-rockovou pařbu.
Závěrem bych chtěl uvést, že co se týče náboženství, jsem opravdu velmi tolerantní, až do té doby, co se to zvrhne v nějaké výpravy nebo sebevražedné útoky. To si myslím, že už nejde o žádné náboženství, ale spíše fanatismus a ten je v každém případě špatný. Možná jsem náboženský ignorant, ale na druhou stranu nikomu mečem necpu vlastní víru. Základ všeho je žít v klidu a míru, a když někomu k tomu dopomáhá deset přikázání, tak proč ne. Já si myslím, že mám vlastní rozum a vím, jak se má člověk chovat, tak aby se za sebe nemusel stydět.

Publikováno v Česky, USA, Videa

4 comments on “Americké Velikonoce

  • No jo, ale víš, co je v Americe církví?!! Ty to tady prezentuješ tak, že všichni Američani chodí do „amerického kostela“:-D Kdybys zabloudil třeba do pravoslavného kostela, tak by to zase vypadalo jinak. Navíc to, kde jsi byl ty, asi ani žádný kostel není, spíše nějaká modlitebna. Já jen, abys to neházel všechno do stejného pytle;-) Jak říkáš, ať si každý věří, v co chce, ale zase až takhle bych to nezobecňovala. Jako antropolog jsem se prostě musela ozvat:-D Užij si basket!;-)

  • Gábuš, mám velkou radost z tvé zpětné vazby a moc ti za ni děkuji. Zatím jsem moc místních kostelů nenavštívil, ale ty co jsem viděl, opravdu vypadají, jako něco, čemu u nás říkáme „modlitebny“. Byl jsem dokonce v kostele, co v jeho útroby vypadaly jako zázemí pro školní jídelnu spojené s kancelářemi a barem. Zrovna prej umřel nějaký starý bohatý skot, tak to se slzou v očích zapíjeli se sklenkou piva v ruce. Chtěl jsem hlavně svým příspěvkem říct to, že Američani k tomu tady přistupují jinak a jelikož tu nemají staleté kostely, ty jejich jsou postavené v takovém moderním komfortním stylu. Samozřejmě máš pravdu, že jsem v New Yorku viděl i starší kostel vzdáleně podobný těm našim, ale stále byl vybaven repro soupravou a plochýma obrazovkama.

  • Děkuji za reakci:) Mě to totiž přijde jako dost zajímavé téma. Možná by se dalo říct, že někteří Američané mají nejen konzumní životní styl, ale také konzumní prožívání jejich víry…:) Ale více než o rozdílech v designu kostelů mi tady šlo o rozdíly mezi různými církvemi… jinak budou Velikonoce slavit katolíci, jinak mormoni, baptisti, adventisti a tak dále… Asi nevíš, co to bylo za církev, že? To je takový ten „happy“ styl ala „Jesus loves youuuu“!!!:-D
    Jinak jsem navštívila velikonoční mši tady v Bulu (v katolickém kostele) a to ti byla multikulturní smršť – čtení z Bible ve fr, aj a tr, do toho křest africké holčičky v doprovodu afrických bubnů i varhan, turecký sbor zpíval latinské chorály a tomu všemu přihlížel nějaký pravoslavný pop, který stál celou dobu téměř nehnutě vepředu v černém hábitu a vypadal dost strašidelně:) Ale bylo to pěkné…:o) Je to myslím fajn, když ty Velikonoce nejsou jenom o volném pondělí a pomlázce.

  • Gábuš, naprosto s tebou souhlasím. Nemělo by se vše házet do jednoho náboženského pytle. Pokud se nepletu, byl jsem v baptistickém kostele.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.