Dobře, po předchozím článku už máte promyšleno, v čem a jak chcete podnikat, teď pojďme sepsat a vytvořit z myšlenky podnikatelský plán (business plán).
Hned na začátku vám prozradím celé tajemství. I když si připravíte sebelepší podnikatelský plán, tak stejně nic ve skutečnosti nepůjde přesně, jak jste si v podnikatelském plánu vysnili. Něco bude stát více, vyděláte méně, něco bude jinak nebo vůbec, a to co měla být jistota, bude spíše nejistota. Ale i tak platí, že blbec s plánem dokáže porazit génia bez plánu.
Proto tedy v podnikatelských začátcích nepodceňujte přípravu a udělejte si domácí úkoly v podobě podnikatelského plánu. Říká se, že papír snese všechno, ale vaše mysl ještě více a pokud si ty myšlenky neutřídíte a nehodíte na papír, tak vlastně nevíte, jak na tom jste. Nemusí se jednat zrovna o mnohostránkovou esej, ale hlavní body byste si měli vždy sepsat.
Business plán napsaný na ubrousku
S oblibou říkám, že my jsme začali naší podnikatelskou cestu po jedné deštivé noci v Istanbulu a s podnikatelským nápadem napsaným na ubrousku. Ale několik měsíců jsme potom strávili přípravou podnikatelského plánu. Jasně. Hned v prvních týdnech našeho podnikání se potvrdilo to tajemství z úvodu tohoto článku. Ale to nevadí.
Plán jsme měli a díky němu jsme si celou strategii sesumírovali a také jsme ještě před vyplutím na podnikatelské moře zjistili, kde jsou mělčiny a schované kameny pod vodou. To, že jsme potom museli lepit díry v lodi a občas nefoukalo do plachet tak, jak jsme si představovali, jsme museli nějak vydržet a počkat na příznivý vítr.
Zkuste to hodit na papír
Častokrát jsem se setkal s názorem, že: „Podnikatelský plán nepotřebuji. Všechno vím a už to mám promyšlené.“ Opravdu? Jen si to vyzkoušejte hodit na papír a uvidíte, že to je něco úplně jiného představovat si to v růžových barvách. Zkuste svůj podnikatelský plán vyjádřit v číslech a tabulkách.
Až když mám podnikatelský záměr a business plán, vím, co chci dělat! Také si díky plánu a jasné strategii utřídím, jak to chci dělat a případně s kým atd. Je prostě nutné si stanovit směr, kam a jak se vydat.
Protože kdybyste měli to nejlepší letadlo na světě, ale nevěděli, kam chcete letět, tak nikam nedoletíte. Proto si nejdříve načrtněte mapu – podnikatelský plán (business plán) a udělejte si záchytné body. Označte si body, kterým se musíte na své cestě vyhnout, a na co si dát pozor. Jednoduchá SWOT analýza je základ. Aspoň budete vědět, co jsou vaše silné a slabé stránky, také jaká příležitost se může objevit a která hrozba vás může naopak ohrozit.
Co mít v podnikatelském plánu?
To, jak sestavit podnikatelský plán a co by v něm mělo všechno být, se dozvíte v každé podnikatelské příručce, ale já na to půjdu opět trochu od lesa. Zeptám se vás na několik otázek a vaše odpovědi vám umožní si udělat o svém podnikatelském záměru jasnější představu.
- Co chcete přesně dělat? Vysvětlete to tak, aby to pochopila i vaše babička.
- Jakým způsobem to budete dělat a v čem se to liší od toho, jak to v současné době dělají ostatní?
- Co je vaše jedinečná konkurenční výhoda a jak dlouho jste schopni si ji udržet?
- Máte nějak otestováno, že vaši službu nebo výrobek vlastně někdo chce?
- Kolik takových zákazníků je a kde jsou?
- Kolik jsou za to vaši zákazníci ochotni zaplatit a je to více, než za kolik to dokážete vyrobit a ještě na tom vydělat?
- Kolik peněz budete potřebovat na rozjezd podnikání?
- Kde tyto peníze vezmete?
- Za jak dlouho se vám vrátí vstupní investice?
- Jak dlouho vydržíte, pokud by se v prvním týdnech nebo měsících v podnikání nedařilo?
- Kolik toho musíte prodat měsíčně / týdně / denně, abyste se dostali na nulu?
- Jakým způsobem budete své výrobky nebo služby prodávat?
- Kolik bude stát se do těchto prodejních kanálů dostat?
- Jaká bude prodejní cena vašich výrobku? Je to hodně nebo málo? Jakou cenu má konkurence a proč?
- Uživí vás rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou?
- Jak vysoký si budete vyplácet plat a zda vůbec? Nebo někoho zaměstnáte? Jak vysoký bude plat zaměstnance? Co sociální a zdravotní pojištění?
- Jak budete dělat marketing? Kolik do něj můžete investovat? Kolik vás stojí získání 1 zákazníka?
- Kde budete zboží skladovat?
- Kdo vám s vaším podnikáním může pomoci?
- Kdo je vaše největší konkurence?
- Kde chcete být se svým podnikáním za 1 rok, za 3 roky, 5 let a 10 let?
Otázek, by jistě mohlo být více, ale nechci vás hned na začátku vašeho podnikání nějak vyděsit a případně odradit. Upřímně vám musím napsat, že pokud bych věděl všechno, co vím teď, a věděl bych, co všechno mě na podnikatelské cestě čeká, možná bych ani neměl odvahu skočit rovnýma nohama do vody a plavat. Ale když už v té řece jste a unáší vás proud, musíte prostě plavat a nic jiného vám nezbude.
Co s business plánem vlastně dělat?
Business plán píšete hlavně pro sebe a kreslíte si tím vlastně svou mapu, jak zejména v prvních krocích svého podnikání postupovat a kam chcete dojít. Na druhou stranu jej můžete také využít i tomu, že jej necháte přečíst nějaké své mentory či lidi, kterým věříte a mohli by vám dát zajímavou zpětnou vazbu. Většinou se v dobré víře obracíme na svém blízké a doufáme, že budou mít pro vás porozumění. Mnohdy se však setkáváme s nepochopením, a navíc nás blízké osoby od takových riskantních kroků odrazují. Už jsem o tom psal v tomto článku. Nedejte se, děláte to přeci pro sebe.
Takže na jednu stranu je fajn business plán konzultovat se svými rodiči, ale mnohdy je lepší najít si jiného zkušenějšího experta a s ním se poradit. Ano, můžete se bát toho, že vám váš nápad ukradne, ale na druhou stranu, i když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Navíc mu bude chybět vaše zapálení a taky s expertem nemusíte sdílet úplně všechno. Můžete s ním jen konzultovat nějaké klíčové oblasti a získat od něj jeho názor. I ten však není rozhodující. Důležité je, jak to dává smysl vám.
Podnikatelský plán je začátek dlouhé podnikatelské cesty
Podnikání není snadné, není pro každého, ale pokud je pro vás, tak věřte, že budete každý den rádi, že jste se do toho pustili a vymanili se ze zaměstnaneckých okovů. Pracovat na sebe, pro sebe a něco budovat od nuly je skvělý pocit a časem i se zvyšujícím se ziskem roste také pocit uspokojení a radosti. Jděte tedy do toho, ale než se do toho pustíte, nezapomeňte na ten podnikatelský plán.
Sledujte mě a zjistěte více
Jestliže vás zajímá téma podnikání a chcete si časem také přečíst můj další článek na tomto blogu, přihlaste se k odběru novinek. Každý pátek tu vychází nový článek a díky odběru vám nic neunikne. Nepíšu jen o podnikání, ale také o své rodině a cestování.
Pokud nevíte, kdo jsem, mrkněte se tady. V FAQ odpovídám na nejčastější dotazy, na které se mě lidi ptají. Pokud mě chcete sledovat ještě více, tak můžete na Instagramu a Threads, kde každý den sdílím nějaká svá „moudra“.