K podnikání patří i slepé uličky. Dokud nedojdete až na konec, nepoznáte to

Po několika osobních příspěvcích o mém studiu ve Zlíně se vracím k dalšímu tématu, které mě baví, a chtěl bych se se světem podělit o své osobní zkušenosti a postřehy. Jde o podnikání, kterému se věnuji od roku 2013. Tentokrát vám ukážu, že když podnikatel prozkoumává nevyšlapané cestičky směrem k úspěchu, někdy také narazí na cestu, která nikam nevede. Jednu takovou svou vám představím v tomto článku.

Doufám, že už trochu vyvanul ten nepříjemný odér devadesátkových podnikatelů a lidé dnešní podnikatele vnímají jako odvážlivce, co se pustili na rozbouřené moře podnikání, aby sobě, své rodině a okolí zajistili přísun ryb v podobě finančních prostředků. Vše není jen o penězích a mnozí podnikatelé také přetváří své okolí a mění status quo.

Podnikání je o hledání neprošlapaných cestiček. Dokud se tou cestou nevydáte, nikdy nevíte, zda je to průchozí nebo ne. Chce to odvahu, trpělivost a odhodlání. Ve Forbesu vidíme jen ty úspěšné a ty, co se jim podařilo tou trnitou podnikatelskou cestou projít. Někdy se však stane, že se vydáte na cestu, která nikam nevede. Nevadí. To k podnikání také patří, a přestože byste si tuto variantu neměli připouštět, je nutné o ní aspoň vědět.

Slepé uličky podnikání

Na slepou uličku jsem také narazil se svým golfovým mini projektem, na kterém jsem trochu pracoval v roce 2024 a rozhodl jsem se mu tu na blogu vystavět internetový pomníček. Musím si bez výmluv přiznat, že jsem tomu asi nedal tolik, kolik by si to zasloužilo. Hlavně nemám slušné prodejní schopnosti a také v golfovém oboru nemám dost osobních kontaktů. Je jasné, že se vždy dá udělat více a mohl jsem do toho více zainvestovat jak času, tak i peněz, ale byl to spíše můj spontánní nápad a útěk od operativy mého hlavního byznysu, kterou jsem byl v té době zahlcený, a hledal jsem zpestření jinde. Jakmile máte plán B, vždy vás to odvádí od plánu A. Tohle byl spíše plán C.

Znám ten pocit, kdy vše vsadíte jen na jednu kartu a musí to prostě vyjít stůj co stůj. Není prostě cesty zpět, a to pak člověk podává úplně jiný výkon, než když si vedle jen tak něco šolíchá. O co tedy šlo?

Geniální podnikatelský nápad?

Našel jsem inovativního výrobce golfových týček z kávové sedliny. Dokonce jsem si dovezl vzorky. Vymyslel jsem pro ně obal, který by mohl sloužit jako reklamní médium. Na týčka jsem nechal natisknout webovou adresu naší firmy a měl jsem v plánu oslovit jak golfové kluby, tak organizátory golfových turnajů. Hlavně golfovým klubům jsem chtěl poslat vzorek týčka, na které by byl jako příklad web naší firmy Galavito s.r.o., co vyrábí vyhřívané stolky Galavito Heating Table. Myslel jsem si, že bych jim ukázal konkrétní příklad a současně propagoval naši firmu.

 

Potisk týček

Po roce, kdy jsem celý záměr od výroby prototypu obalu a potištění týček dále neposunul, jsem se rozhodl, že se soustředím na něco jiného, v čem jsem lepší. Přiznám se, že jsem tomu mohl dát víc a víc to tlačit, ale fakt, že se mi do toho vůbec nechtělo a odkládal jsem to na až až, je pro mě znamení, že mi chybí ten hlavní podnikatelský zápal.

Podnikání - obal

Z každého neúspěchu se něco naučíte

V každém případě jsem rád, že jsem to aspoň zkusil a jako vždy jsem se naučil zase něco nového, co třeba jednou využiji při nějaké jiné aktivitě. Například jsem zjistil, co je to tampónový tisk a na co se přesně používá. Vím, kde a jak si nechat potisknout věci. Také se mi podařilo udělat prototyp papírového obalu na týčka. Jsem rád, že jsem to zkusil, i když jsem to v současné době vyhodnotil jako slepou uličku. Je to lepší, než kdybych to ani nezkusil a nikam nevyšel. Pořád bych si říkal, jaké by to bylo atd. Teď vím, že tudy moje cesta nevede, ale kdo ví.

Kdyby někdo chtěl tisíce golfových týček s potiskem, tak mohu svůj záměr rychle aktivizovat a aktualizovat. Vím, jak na to.

Potisk golf tee

Nejtěžší je svůj nápad prodat

Vždy říkám, že v podnikání většinou není problém něco vymyslet nebo vyrobit, ale nejnáročnější je to prodat. Ano, i blbé nápady nebo špatně produkty můžete prodat skvělým a promyšleným marketingem, ale lepší je, když se produkt prodává sám. Ale v každém případě musíte najít někoho, kdo vytáhne prachy z kapsy a dá je vám. Musí v tom vašem nápadu, výrobku nebo službě vidět přidanou hodnotu, za kterou se mu vyplatí si zaplatit. Pokud v produktu zákazníci nevidí hodnotu a nějaký přínos, prodeje i přes masivní reklamu klesnou. A to platí i pro ty novodobé mončičáky, které se teď vezou na vlně zájmu, ale brzy skončí v propadlišti trhu, jako ty jiné trendy blbosti, na které si teď nemohu ani vzpomenout.

Pokud vás zajímají další témata týkající se podnikání, mrkněte se také na další moje články. Jestliže vás zajímají spíše osobní věci, tak ty najdete tady. No, a každý den také něco píšu na Threads, tak se mrkněte a případně mě sledujte.